Еден месец откако фармацевтскиот гигант Merck и Ridgeback Biotherapeutics објавија дека создале лек против КОВИД 19 кој ги намалува хоспитализацијата и смртноста кај 50 отсто од пациентите, „Фајзер“ исто така објави дека нивната пилула против КОВИД, во комбинација со лек за ХИВ, ја намалува веројатноста за хоспитализација и смртни случаи за 89 отсто.

Процентот се однесува на возрасни лица со ризик од тешки компликации. Оваа комбинација на лекови го забавува метаболизмот, овозможувајќи му на антивирусниот лек да делува подолго во телото.

Директорот на „Фајзер“ Алберт Бурла изјави дека пред американскиот Ден на благодарноста, на крајот на овој месец, ќе достави податоци за терапијата.

Членот на одборот на директори на „Фајзер“, д-р Скот Готлиб изјави за CNBC дека пандемијата на коронавирус во Америка може да заврши до 4 јануари, кога ќе стапи на сила мерката на администрацијата на Бајден дека сите на работните места мора да бидат вакцинирани, во секоја компанија со најмалку 100 вработени.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.