Министерот за здравство Венко Филипче информира дека лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот.

-До нив апелирам да бидат особено внимателни и да ги следат доследно сите препораки за заштита од вирусот, вели министерот за здравство.

Лицата со респираторни заболувања, тешки кардиоваскуларни болести, дијабетес, малигни заболувања се дел од ризичната група.

Листата на ваквите хронични болести е објавена на страната на Министерството за здравство и можете да ја најдете на следниот линк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.