На почетокот на 2020 година, Пекиншкиот институт за биолошки производи создаде неактивна вакцина против корона вирусот наречена „BBIBP-CorV“. Клиничките испитувања кои ги водеше државната компанија „Синофарм“ покажаа дека таа има стапка на ефикасност од 79 проценти. Кина ја одобри вакцината и набрзо почна да ја извезува во други земји, објави „Њујорк тајмс“ во текстот со наслов „Како дејствува кинеската вакцина“.

„BBIBP-CorV“ дејствува така што го учи имунолошкиот систем да создава антитела против САРС-КоВ-2 корона вирусот. Антителата се врзуваат за вирусините протеини, како што се таканаречените спајк (шилести) протеини кои ја покриваат неговата површина.

За да ја креираат „BBIBP-CorV“, истражувачите од Пекиншкиот институт добиле три варијанти на корона вирус од пациенти од кинеските болници. Одбрале една од варијантите зошто била во состојба брзо да се размножува во клетките на бубрег од мајмун.

Убивање на вирусот

Еднаш кога истражувачките произвеле големи количества залихи од коронавирусот, ги полевале со хемикалија наречена бета-пропиолактон. Соединението оневозможува коронавирусите врзувајќи се за нивните гени. Неактивираните коронавирус повеќе не можат да се реплицираат. Но нивните протеини, вклучувајќи го и спајк, останале недопрени.

Истражувачите потоа ги извлекоа неактивираните вируси и ги мешаа со мала количина на соединение на база на алуминиум, наречено адјуванси. Адјувансите го стимулираат имунолошкиот систем да го зајакне неговиот одговор на вакцината.

Неактивираните вируси се користат повеќе од еден век. Јонас Салк ги користеше за да ја создаде својата вакцина против детска парализа во 50-тите години на минатиот век, и тие се основа за вакцини против други болести, вклучувајќи беснило и хепатитис А.

Поттикнување на имунолошкиот одговор

Бидејќи корона вирусите во вакцината „BBIBP-CorV“ се мртви, тие можат да се инјектираат во раката без лицето да се разболи со Ковид-19. Кога влегуваат во телото, некои од инактивираните вируси ги проголтува еден вид на имунолошки клетки наречени клетки што презентираат антиген.

Клетката што го претставува антигенот го раздвојува коронавирусот и прикажува некои од нејзините фрагменти на површината. Таканаречената помошна Т-клетка може да открие фрагмент. Ако фрагментот се вклопи во еден од неговите површински протеини, Т-клетката е активирана и може да помогне во регрутирање на други имунолошки клетки да одговорат на вакцината.

Создавање антитела

Друг вид на имунолошки клетки, наречен Б-клетки, исто така може да се сретне со инактивиран коронавирус. Б-клетките имаат површински протеини во огромна разновидност на форми, а неколку можат да ја имаат вистинската форма да се прикачат на коронавирусот. Кога Б-клетката е заклучена, таа може да повлече дел или целиот вирус внатре и да претстави фрагменти од корона вирус на неговата површина.

Помошна Т-клетка активирана против корона вирусот може да се прикачи на истиот фрагмент. Кога тоа ќе се случи, Б-клетката е исто така активирана. Антителата кои имаат иста форма како и нивните површински протеини се размножуваат и избиваат.

Запирање на вирусот

Еднаш вакциниран со „BBIBP-CorV“, имунолошкиот систем може да одговори на инфекција со живи корона вируси. Б-клетките произведуваат антитела кои се лепат до натрапниците. Антителата кои се насочени кон шилестиот протеин можат да спречат вирусот да влезе во клетките. Други видови на антитела можат да го блокираат вирусот со други средства.

Телото „го памти” вирусот

Клиничките испитувања на „Синофарм“ покажаа дека „BBIBP-CorV“ може да ги заштити луѓето од Ковид-19. Но, никој не може да каже колку трае таа заштита. Можно е нивото на антитела да опаѓа  со месеци.

Сепак, имунолошкиот систем содржи и специјални клетки наречени мемориски Б клетки кои можат да содржат информации за корона вирусот со години или дури со децении.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.