Најновите бројки на светско ниво покажуваат дека Италија ја стигнува Кина по бројот на заразени. Досега во Италија бројката е 74.386, додека Кина е 81.285. Разликата е во тоа што во Кина веќе и да нема новозаразени, додека пак бројот во Италија постојано се зголемува.

Огромна е разликата и во бројот на излечени. Во Кина таа бројка е 74.051, додека во Италија само 9.362

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.