Делта-сојот кој за неполна година речиси го замени основниот вид на корона и го воведе светот во нова пандемија има повеќе шилци во неговиот протеин со што подобро се закачува и се шири во клетките на домаќинот, поотпорен е на вакцини и ќе ви требаат повеќе антитела да го совладате, вели најнова студија од Кембриџ објавена во „Природа“, пишува IFL Science.

Откако за првпат беше идентификувана во Индија во октомври 2020 година, мутацијата предизвика катастрофален втор бран на случаи со корона и смртни случаи во Индија, кој започна околу март 2021 година. Но, што ја направи оваа варијанта толку страшно ефикасна за заразување на луѓе, дури и оние целосно вакцинираните?

Повеќе шилци подобро се закачуваат на клетката
Прво, се чини дека делта-сојот е поефикасен во пробивањето на ќелиите во споредба со другите варијанти, бидејќи е вооружен со повеќе раскинати шила на неговата површина. Вирусните честички на САРС-КоВ-2 се прекриени со протеини. За вирусот да зарази една од нашите клетки, протеинот се шири преку протеински рецептори што се наоѓаат на површината на клетките во нашето тело.

И двата протеини потоа се расцепуваат или се разделуваат, што овозможува генетскиот материјал од вирусот да влезе во клетката-домаќин. Повеќе шила значат подобар пристап. Откако ќе влезат во ќелијата, исто така се чини дека делта-сојот е во состојба да се реплицира поефикасно, според авторите на студијата.

Скоро осум пати е поотпорен на крвта од вакцинирани луѓе
Во комбинација со оваа вештина, делта-сојот е исто така подобар во избегнување на имунолошки реакции, без разлика дали тоа е од вакцинација или од претходна инфекција. За да открие како, тимот извлече серум од примероци од крв собрани од голем број луѓе, некои кои беа вакцинирани со вакцините АстраЗенека или Фајзер и некои инфицирани со ковид-19.

Во примероците имало низа варијанти, вклучувајќи го и оригиналниот сој прв пат идентификуван во Вухан. Бидејќи овие луѓе биле заразени со ковид-19 или примиле вакцина, нивниот крвен серум содржел неутрализирачки антитела против вирусот.

Откриле дека вирусот на делта-сојот е 5,7 пати помалку чувствителен на серумите од поединци кои биле претходно инфицирани и осум пати помалку чувствителни на серумите на вакцинирани луѓе, во споредба со варијантата Алфа.

Бара повеќе антитела да се борат со него

Со други зборови, потребни се повеќе антитела од вакцинирано лице отколку лице кое веќе имало ковид-19 за да го блокира вирусот. Сепак, потребни се значително повеќе антитела – без разлика дали се од вакцина или природна инфекција – за да се блокира делта-сојот во споредба со другите видови.

Не правете грешка, сепак вреди да се вакцинирате затоа што иако се можни „пробивни инфекции“, вакцините значително ќе го намалат ризикот да бидете тешко болни и да бидете хоспитализирани со коронавирус.

Лекарите можат да ги заразат пациентите со делта-сојот

Студијата завршува со тоа што нивните наоди го потврдуваат мислењето дека научниците треба да продолжат да работат на вакцините ако сакаме да го контролираме ширењето на делта-сојот и другите варијанти кои сè уште се преносливи.

– Инфекцијата на вакцинираните здравствени работници со делта-сојот е значаен проблем. Иако тие самите може да доживеат само благ ковид-19, тие ризикуваат да заразат лица кои имаат неоптимален имунолошки одговор на вакцинацијата поради основните здравствени состојби – и овие пациенти тогаш би можеле да бидат изложени на ризик од тешка болест – рече заедничкиот виш автор професор Анураг Агравал во изјавата.

„Итно треба да разгледаме начини за зајакнување на одговорот на вакцините против варијантите кај здравствените работници. Исто така, сугерира дека мерките за контрола на инфекцијата ќе треба да продолжат во пост-вакциналната ера“, заклучува студијата.

извор Плусинфо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.