Данските власти соопштија дека планираат да ја уништат целата популација на визони (животни од семејството куни, ласици) откако кај нив беше откриена мутација на коронавирусот која се пренесува врз луѓето.

Здравствените власти во Данска пронајдоа траги од вирусот кај луѓето и кај куните кои покажуваат намалена чувствителност на антитела, поради што се намалува ефикасноста на идната вакцина, соопшти данската премиерка Мете Фредериксен.

Шефот на итните програми на СЗО, Мајк Рајан минатата недела повика на целосно научно истражување на комплексните состојби во кои луѓето ги заразуваат куните, а потоа тие ги резаразуваат луѓето со мутирана варијанта.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.