Епидемиологот Драган Даниловски и порача на јавноста дека без вакцинирање против Ковид-19, прашање на време е кога неимунизираниот граѓанин ќе заболи од вирусот.

„Тоа е заклучок од здравата логика. Кога тогаш, било кој граѓанин не може да не дојде во контакт со вирусот, кога тогаш ќе го добие, тој е ендемски распространет“, вели професорот во вестите на Канал 5.

Или вирус, или вакцина, трето нема – порачува тој.

„Смртноста кај нас е три отсто. Од 100 инфицирани тројца задолжително ќе умрат, додека од 1 100 000 вакцинирани во САД само шест покажале алергиски последици. Проценете сами кој ризик е поголем“, порачува тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.