Омикрон е почеток на крајот на пандемијата, вели за Канал 5 епидемиологот Драган Даниловски.

Според него, иако најновиот бран започна пред пет дена, сегашните показатели велат дека пикот со по неколку илјади заразени на ден ќе биде кон крајот на месецов, а бидејќи болниците не се оптоваруваат, и се намалува бројот на починати, не треба да бидеме загрижени.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.