Професорот на Медицинскиот факултет доктор Драган Даниловски, за Слободен печат вели дека во земјава повеќе нема епидемија, туку одржување на вирусот на ниво на спорадични заразувања.

Вие што сте прележале, поседувате имунитет најмалку пола година и повеќе. Бидете солидарни и не се вакцинирајте сега. Дозволете тоа прво да го сторат оние кои воопшто немаат имунитет. Така побрзо ќе дојдеме до посакуваната цел, достигнување на 80 до 85 проценти колективен имунитет. Зашто есента полека наближува, а делта мутантот демне, вели Даниловски.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.