Отворено е прашањето – Дали е можно да се постигне колективен имунитет кога станува збор за Ковид-19 поради постојаното појавување на повеќе заразни варијанти?

Ако прашањето е „дали ќе ја контролираме пандемијата само преку вакцинација“, одговорот е не“, рече францускиот епидемиолог Мирчеа Софонеа, професор на Универзитетот во Монпелје.

Тој вели дека колективниот имунитет зависи од два основни фактори. „Тоа е заразноста на вирусот и ефективноста на вакцината за заштита од инфекција.

Во моментов, нема таква ефикасност “, вели професорот.

Делта е приближно 60 проценти попренослива варијанта од алфа и двојно повеќе заразна од оригиналниот сој што се појави кон крајот на 2019 година.

Колку е поефикасен вирусот во ширењето на инфекцијата, толку е поголем прагот за имунитет на стадото.

Теоретски, тоа е многу едноставна математика“, вели епидемиологот Антоан Фло, директор на Францускиот институт за јавно здравје.

Оригиналната варијанта на коронавирус имаше стапка на репродукција помеѓу нула и три, што значи дека едно заразено лице може да зарази до три други. Да останеше така, имунитетот на стадо ќе беше постигнат по вакцинација на 66 проценти од луѓето, рече Флахо.

Но, ако стапката на репродукција е осум, како на Делта, тоа не приближува до бројката од  90 проценти“, објасни тој.

Наведеното погоре е точно под услов вакцините да бидат сто проценти успешни во запирање на делта сојот, но за жал, не се.

Според американските научници, ефективноста на вакцините Фајзер и Модерна во спречувањето на инфекцијата е намалена од 91 на 66 проценти, откако делта стана доминантна варијанта. И бидејќи студиите покажаа дека имунитетот стекнат од самата вакцина се намалува со текот на времето, неколку земји веќе започнаа со вакцинација со третата доза, таканаречена засилувач или бустер.

Земајќи го сето ова предвид, Софонеа вели дека повеќе од 100 проценти од луѓето треба да се вакцинираат за да го запрат преносот на вирусот. Што од очигледни причини е невозможно. „Делта, исто така, може да зарази вакцинирани луѓе, што значи дека секој што не е вакциниран, ќе го„ сретне “вирусот во одреден момент.

Но, дури и ако таа митска цел за колективен имунитет повеќе не е во прашање, експертите посочуваат дека вакцинацијата е најважна. Вакцината несомнено обезбедува одлична заштита од сериозни болести.

Научниците препорачуваат да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе“, рече Флахо, додавајќи дека со текот на времето, сите пандемии ќе завршат.

Софонеа вели дека се уште е можно Ковид да стане уште една ендемична болест, „но не само со помош на вакцини“.

Тој предвидува дека ќе треба да носиме маски и да одржува физичка дистанца и во иднина.

За време на пандемијата на СИДА, кога научниците рекоа„ носете кондоми “, многумина рекоа:„ Во ред, ќе носиме некое време “, се сеќава Флахо. „И на крајот продолжија да ги користат. И во овој случај, може да се случи да продолжиме да користиме маски долго време во затворен простор и во јавен превоз “.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.