Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје и обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Дневно се препорачува внесување на околу два литра вода. Меѓутоа, ако сте се обиделе да го исполните тоа, веројатно сте имале прашање: Ако кафето и чајот се подготвуваат со вода, дали може да се вбројат во тој дневен внес на вода?

Поради кофеинот, кафето е исто така природен диуретик и стимуланс на мочниот меур. Чајот има сличен ефект, вели д-р Ванита Сима-Чанг, уролог.

Иако ова е вистина, диуретичните ефекти се благи, а истражувањата покажуваат дека кафето и чајот, и покрај вообичаените заблуди, всушност не дехидрираат кога се консумираат умерено.

Може ли чаша кафе да смета како чаша вода?

Иако една чаша кафе не е хидрантна како чаша вода, може да се смета во вашиот дневен внес на течности.

Бидејќи делува како диуретик, јас би го сметал кафето како околу половина од течноста отколку што е всушност. На пример, една шолја кафе се смета како половина шолја вода, објаснува д-р Кетрин Валдроп за Mind Body Green.

Сепак, консумирањето повеќе чаши кафе без консумирање вода може да заврши со дехидрираност.

Шолја кафе нема да ве дехидрира толку многу, но повеќе од нив, без внес на вода, ќе значи токму тоа, потврди доктор Бинди Ганди.

Сувите, испукани усни можат да бидат знак дека сте претерале, претходно објасни гастроентерологот Вил Булсиевиќ. Другите знаци на дехидратација вклучуваат темно жолта урина и недоволна потреба за мокрење.

А што е со чајот?

Повеќето чаеви содржат кофеин, но значително помалку од кафето. Затоа, д-р Валдроп смета дека повеќето чаеви со кофеин се три четвртини од количината на вода. Билните чаеви, сепак, не содржат кофеин и според неговите стандарди би биле еднакви на полна чаша вода.

Иако овие бројки не се засноваат на наука, д-р Валдроп вели дека тие можат да се користат како општи упатства за да се утврди дека внесот на течности е доволен.

Различни видови кафе и чај поинаку ќе влијаат на нивото на хидратација. На пример, црното кафе или чајот ќе бидат помалку хидрантни од белото кафе или чаша чај со млеко, вели д-р Ганди.

Можеби се чини дека млекото не е добар извор на хидратација, но некои студии покажаа дека поттикнува рехидратација по вежбање, дури и поуспешно од некои спортски пијалоци. Обидете се да ги пиете овие незасладени млечни пијалоци, бидејќи слатките пијалоци можат да доведат до дехидрација побрзо од незасладените пијалоци.

Генерално, кафето и чајот не мора да се спротивставуваат на хидратацијата, како што многумина веруваа дека би се случило, вели д-р Ганди. Вашето тело ќе ја апсорбира течноста што ја консумирате преку чај и кафе и со тоа ќе придонесе за хидратација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.