Шеесет и шестгодишната д-р Зора Љушеска-Трајческа, специјалист по физикална медицина и рехабилитација во охридската Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ е трето медицинско лице од Охрид кое почина по компликации од ковид-19. Д-р Љушеска-Трајческа починала вчераутро, во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје. Претходно била хоспитализирана во Општата болница во Охрид.

Досега битката со коронавирусот ја загубија медицинската сестра Дијана Димоска и д-р Драган Спасески- Охридски, кои од почетокот на коронакризата се во првата линија на борбата против ковид-19.

Во Охрид е сѐ покритична состојбата со ковид-19. Бројката на хоспитализирани во Општата болница забрзано расте. Моментално има 74 заболени во болнички услови, од кои над 50 се на кислородна поддршка. Со новиот бран сѐ поголем е бројот на помлади лица кои имаат тешка клиничка слика.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.