Многу поголеми епидемиолошки предизвици нè очекуваат оваа, за разлика од претходната есен, предупредува проф. Д -р Горан Стевановиќ, директор на Клиниката за инфективни и тропски болести и член на Кризниот штаб на соседна Србија, многу

Не можеме со сигурност да предвидиме каква ќе биде ситуацијата со грипот годинава, но очекуваме, бидејќи се покажало како правило, дека кога имало благата сезона, како што беше минатата година, следува многу посилен бран на грип. Она од што ние инфектолозите најмногу се плашиме, а тоа се покажа на почетокот на пандемијата, на пример, во Италија, е дека најлошата можна варијанта е истовремена инфекција кај еден пациент и со ковид и грип, без вакцина против било двете болести. Сепак, се надеваме дека тоа нема да се случи бидејќи имаме ефективни вакцини и превентивни мерки, изјави тој за „Новости“.

 

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.