Престојувањето во затворен простор е се уште значаен ризик за заразување.Се уште е рано да се дозволи седење и јадење на поголема група на иста маса во угостителските објекти, вели во разговор за „Локално“, директорот на Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет на УКИМ, др.Александар Петличковски.

Сметам дека носењето маски на отворено не е многу популарна мерка од самиот почеток и мислам дека реално, не влијае многу на ширењето на вирусот, вели Петличковски додавајќи дека очекувам наскоро оваа мерка  да биде укината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.