До крајот на летото ќе има нов бран со индискиот сој предупредува д-р Злате Мехмедовиќ вели од Здравствен дом на Скопје. Според него, делта варијантата се шири многу брзо, како пожар.

Интензитетот на четвртиот бран ќе зависи од тоа какви мерки ќе има и колку од населението ќе биде имунизирано, вели д-р Мехмедовиќ за „Сител“.

Смета дека до крајот на август и почетокот на септември ќе имаме поголем број на заразени, од кои повеќето со индискиот сој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.