Д-р Предраг Кон рече дека има постепено намалување на регистрацијата на нови пациенти, како и прегледи и сомнителни случаи во ковид клиники во Србија, а присуството во ковид болници се намалува.

Што се однесува до неговото знаење до каде дошла вакцината, Кон, како гостин во РТС, рече дека тие се во фаза на тестирање.

 Кога слушаме за некој кој ги поминал сите фази на тестирање, таа повеќе не е потенцијална или кандидатна вакцина, туку онаа што може да се користи. Сè уште го немаме тоа. Очекуваме, а според она што се најавува, очигледно е дека сме во контакт со некои компании што ги произведуваат – наведува Кон.

Најверојатно ќе бидат во употреба, додаде тој, оние вакцини кои влегоа во третата, или пристапија кон третата фаза на истражување.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.