Еден од најдобрите хрватски епидемиолози Бернард Каиќ смета дека повикувањето на колективен имунитет е бесмислено и оти неопходни се строги мерки.Според него, Хрватска во скоро време би можела да ја стигне Србија по број на заразени бидејќи луѓето премногу се опуштиле.

Би вовел задолжително носење маски на сите јавни места како и физичка дистанца која очигледно не постои. Намалувањето на собирите е единствен начин за ширење на заразата. Ако се се пушти луѓето ќе се однесуваат како пред короната и ќе имаме илјадници заразени и на стотици во болниците-објаснува Каиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.