Граѓаните треба да избегнуваат собири, вирусот корона не е измислица и единствениот начин да се реши проблемот е да се произведе вакцина. Можеби ќе се појави и ковид 23 и затоа мора да се навикнеме да живееме со мерки, вели проф. д-р Даница Груичиќ, директор на Институтот за онкологија и радиологија на Србија.

Во гостување на РТС, таа рече дека главната причина за пренесување на инфекцијата е собирање. Таа апелираше до граѓаните на Србија сериозно да ја сфатат ситуацијата во врска со епидемијата на вирусот и да се придржуваат до пропишаните мерки.

Бев на отворено и носев маска, но добив корона затоа што имаше многу луѓе на многу мал простор. Морав да одам на тој погреб каде што ја се заразив со Ковид 19 сепак, по три дена, знаев кога се појави температурата, за што станува збор – изјави Грујчиќ, исто така заразена.

Таа додаде дека направила нешто што не е својствено за неа.

Ја намалив физичката активност на минимум и пиешв витамини Ц и Д, како и лекот диклофенак. Ми требаа пет недели да се вратам во состојбата во која се наоѓав пред инфекцијата – ќе мора да научиме да живееме со круната и со ковид-19. Можеби ќе се појави ковид 23 и ние треба да бидеме подготвени за тоа. Не смееме да престанеме да ги лекуваме луѓето кои страдаат од други болести.

Директорката на Институтот за онкологија рече дека повеќе од 20.000 луѓе во Србија секоја година умираат од малигни заболувања и дека не смееме да престанеме да ги лекуваме луѓето кои страдаат од други болести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.