Доктор Фадил Цана е првиот доктор кој се соочи со работна задача на своето работно место во Инфективна клиника во Скопје, да спроведе тест за присуство на корона вирус кај пациент кој пристигна од Италија.

Како што може да се види од фотографијата што ја објави на неговиот ФБ профил, д-р Цана е облечен според прописите за заштита, но тој вели дека исто така имал можност да забележи одредени пропусти во здравствениот систем.

Вирусот што предизвикува ХОВИД-19 веќе пристигна во Италија, каде бројот на заболени лица од ден на ден се зголемува и има веројатност да стигне до нас. Вечерва (во текот на изминатата ноќ), бев дежурен доктор на Универзитетската клиника за инфективни болести во Скопје и работев на сомнителен случај од регионот на Ломбардија во Италија, кој за среќа покажа дека не е носител на корона вирус.

Но, од овој случај, забележав недостатоци на државниот здравствен систем при практичното спроведување на мерки за превенција и заштита од овој вирус, што наскоро ќе биде пандемија. Затоа, тоа би било знак за потреба од претпазливост и превенција на паника, а проблемот со вирусот да се третира како прашање на државната безбедност и да се подигне нивото на подготовка (вклучително и јавни информации) за спречување на нејзиното ширење(паниката), вели доктор Цана.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.