Вакцината не значи значи имунитет со самото ставање. Различен тип на вакцина, различно почнува да работи, рече матичниот лекар д-р Бојан Трајковски во емисијата 24 анализа. Тој додава дека треба да се внимава и помеѓу две вакцини да се носи заштитна маска.

Вакцинирањето не значи дека нема да заболиш. Пациентите кои се вакцинирале макар и со една доза, веќе имаат развиено многу посоодветен имунитет кон болеста и реакцијата, клиничката слика е многу полесна, вели Трајковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.