Ана Глигиќ од Србија, е виролог во пензија која во 1972 година била шеф на лабораторија во тек на епидемијата вариола вера во Белград, експерт кој ги познава вирусите многу добро и на чиј збор се верува.

Таа ги споделила своите предвидувања како вирусот ќе се однесува во месеците кои се пред нас, но зборувала и за руската вакцина.

Нема многу лесно да се ослободиме од вирусот. Постојат само две опации – или ќе дојдеме до колективен имунитет или ќе следува вакцинирање, за да го сведеме на најмала можна мера – рекла д-р Глигиќ.

На прашањето кога се очекува вториот бран, дала одговор кој малкумина од нас го очекуваат.

Нема да има втор бран. Ќе има само пикови. Ваквите вируси епидемиски се јавуваат на секои 4 до 7 години. Најпрво мора да згасне епидемијата ковид-19 во циркулација, па дури потоа може да се појави втор бран после неколку години. А, потоа повторно да се појави. Дали и тогаш ќе има епидемиски или пандемиски карактер тоа не знаеме – рекла таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.