Денеска се пријавени за починати 41 лице како последица од коронавирусот. Дури 23 починати се од Скопје, а меѓу нив и 18-годишно лице. Исто така има починат и 23 годишен пациент, и еден на 31 година.

„Пријавени се 41 починато лице: 23 починати лица од Скопје (84г, 82г, 81г, 79г, 78г, 77г, 75г, 73г, 71г, 68г, 68г, 66г, 64г, 62г, 62г, 62г, 60г, 56г, 52г, 47г, 31г, 23г и 18г), 4 починати лица од Тетово (82г, 81г, 76г и 69г), по 3 починати лица од Куманово (71г, 69г и 66г) и Кичево (84г, 81г и 63г), по едно починато лице од Прилеп (66г), Гостивар (83г), Битола (72г), Струмица (75г), Охрид (78г), Струга (45г), Кавадарци (79г) и Дебар (54г)Од пријавените 41 лице, 36 се починати во болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови“, се вели во извештајот на Mинистерството за здравство.

Вкупно починати се 6.437 лица во Македонија од почетокот на пандемијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.