Додека се бара да нема групни собири, да се остане дома, да се држи поголемо растојание меѓу луѓето, Црква повикува на литургија против вируси и епидемија. Според нив верниците не треба да потпаѓаат под медиумска пропаганда и Корона 19 не е вистинска епидемија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.