Министерот за здравство Венко Филипче утрово информираше дека во тек е трансплантација на срце, трета во земјава во рок од една година.

Донорот е жена од Скопје на возраст од 40 години. Таа добила спонтано крварење во мозокот и случајот бил иноперабилен. Ќе бидат трансплантирани и нејзините бубрези.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.