Дека борбата со корона вирусот е тешка и долга, потврдува  и Милка Раичевиќ, нутриционистка, која со болеста се борела 40 дена.

Прикована за кревет, во неможност да се движи и јаде, трпела несносни болки, кои и го разорувале телото.

Секоја коска ме болеше и бев неспособна да направам било што, тотално бев апатична и сама на себе тешка, што беше невозможно да си ги поправам располженеито сама на себе вели таа.

Организмот на Милка имал потреба само за вишни, овошје кое ја намалува телесната температура и го подобрува расположението.

Докторите препорачуваат исхрана со што повеќе алкална храна, како што се банани, авокадо, лук, манго, мандарина, ананас и портокали.

Нутриционистите за зајакнување на имунитетот, како одбрана од корона, препорачуваат, чај од бреза, морков, цвекло, мед и прополис и зрнесто овошје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.