Доктор Методи Чепреганов невропсихијатар во емисијата 24 анализа истакна дека живееме секој ден со некаква стресогена состојба, акутна или пролонграна. Ковид андемијата е една силно стресогена пролонграна животозагрозувачка состојба. Секоја таква состојба која го ореметува интегритетот на личноста прави во неа дисбаланси во органзмот.

– Во тие денови се оди во анкциозно депресивна слика, а по еден мессец, ако трае состјбата се оди во психосоматска болест. Нормален е стравот од болеста. Тоа не е измислен страв, туку реален. Реакцијата на таквата состојба зависи од менталниот склоп на личноста. Тој ментален склоп е прцес кој се развивал во текот на живто. Работата е најдобриот лек за секоја стресна состојба. – вели доктор Чепреганов.

Доктор Чепреганов вели дека има вакцинирано над милијарди луѓе и ако се продолжи со овој интензитет, за 6 месеци светот ќе биде со колективен имунитет. Менталниот склоп е главниот водител на антиваксерите, а таквите заговори отсекогаш ги имало.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.