Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ (Спутник В) против индискиот сој на корона е околу 90 проценти, изјави заменик директорот на Центарот за научно истражување за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, кој ја разви оваа вакцина, Денис Логунов.

Според него, креаторите на вакцината се водат од електронските системи ЕМИАС и ЕГИСЗ, кои интегрално собираат информации.

Тој објасни дека корисноста на вакцината се проценува според различни параметри. Ефикасноста на крвниот серум на вакцинираните, што покажа пад од 2,6 пати во однос на индискиот сој е само едно од нив и воопшто не значи намалување на ефикасноста на вакцината.

Индиската варијанта (Б.1.617) беше идентификувана во октомври. Подоцна, од него беа одделени три подвида: B.1.617.1, B.1.617.2 („делта“) и B.1.617.3. Тие се разликуваат во неколку мутации на протеинскиот скок. Научниците се најмногу загрижени за варијантата „делта“. Светската здравствена организација објави дека оваа варијанта е веќе присутна во повеќе од 85 земји и дека може да стане доминантна. Тој е двојно заразен од оригиналниот вирус, но продолжува да мутира. Неодамна беше објавено дека постои сој „делта плус“.

Вакцината Спутник V, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“ во соработка со рускиот фонд за директни инвестиции, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство, со што стана првата регистрирана вакцина против вирусот корона во светот. Вакцината е регистрирана во 70 земји со вкупно население од над 3,2 милијарди. Ефикасноста на вакцината е 97,6 проценти, врз основа на анализата на податоците за 3,8 милиони вакцинирани руски граѓани, што е повеќе од податоците што претходно ги објави медицинското списание „Лансет“ (91,6 проценти).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.