Познатиот британски доктор Мајкл Мозли, автор на бројни книги за исхрана, промовираше нов режим на исхрана кој стана вистински хит кај оние што имаат вишок килограми.

Тој гарантира дека за три недели може да ослабнете од три до пет килограми.

Се прашувате како? Звучи едноставно.Диета се вика „брзо 800“ бидејќи се базира на 800 калории на ден кои треба да се внесуваат во организмот.Но, важно е кои намирници треба да се внесуваат.

Докторот вели дека е најзначајно кој вид на намирници се внесуваат а се препорачуваат оброци со ниска содржина на јаглени хидрати, а повеќе маснотии и протеини, односно влакна

Доктор Мозли препорачува маслиново масло, орести плодови и риба. На пример за појадок можете да јадете јајца со печурки на жар и спанаќ, за ручак грав со тост и за вечера пилешко на скара

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.