Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се регистрирани 1.908 нови случаи на Ковид-19, како и вкупно 26 починати лица. Со овие податоци, вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата се искачи на 265.101, на починати е 8.338, а активни се 17.182 случаи изнесува .

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата на активни случаи по градови е следна:

(Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно))

Скопје 120433, Активни 8.755

Куманово 14689, Активни 759

Прилеп 12640, Активни 539

Битола 12595, Активни 1266

Тетово 12289, Активни 515

Кавадарци 8823, Активни 768

Гостивар 8711, Активни 331

Велес 8391, Активни 472

Охрид 7874, Активни 384

Штип 7464, Активни 316

Струмица 7123, Активни 384

Кичево 4894, Активни 271

Кочани 4584, Активни 218

Струга 4339, Активни 181

Гевгелија 3698, Активни 384

Неготино 3123, Активни 259

Свети Николе 2407, Активни 133

Ресен 2333, Активни 216

Радовиш 2212, Активни 174

Крива Паланка 2184, Активни 88

Делчево 1742, Активни 126

Берово 1640, Активни 79

Дебар 1499, Активни 20

Валандово 1346, Активни 134

Виница 1280, Активни 45

Пробиштип 1246, Активни 32

Кратово 872, Активни 24

Богданци 853, Активни 86

Крушево 816, Активни 42

Демир Хисар 761, Активни 51

Македонски Брод 628, Активни 28

Македонска Каменица 494, Активни 31

Демир Капија 487, Активни 28

Пехчево 422, Активни 32

Дојран 209, Активни 11.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.