Ученици во Британија откриле дека со примена на сок од портокал на брз тест за Ковид-19 може да се добие лажен позитивен резултат.

Феноменот кој го потврдија новинари од „Гардијан“ не значи дека во сокот има вирус.

Најверојатно киселоста на овој освежителен пијалак, влијае на резултатот на тестот. Ефектот, наводно, е виден и со голем број други намирници и пијалоци, вклучувајќи кечап и „Кока-кола“.

Ова, според некои наставници, учениците го користат како одлична можност да добијат две недели ослободување од училиште.

Џон Дикс, професор на Универзитетот во Бирмингем, ја критикува оваа нова практика.

Лажно-позитивниот тест влијае не само врз детето, туку и врз неговото семејство и училишната средина и затоа е себично да се направи тоа. Постојат многу помалку штетни начини за да се отсуствува од училиште, вели тој.

Трикот беше прикажан и на Тик-Ток, со видеа на луѓе кои испробуваат различни течности. Досега има повеќе од 6,5 милиони прегледи на видеа прикачени на платформата под назнаката #fakecovidtest („лажен ковид-тест“).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.