Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа студија на данскиот институт Серум.

Од 2.155 лица заразени со варијантата Б117, 128 се хоспитализирани, што е за 64 проценти повеќе од заразените со другите варијанти, се вели во студијата.

Резултатот од данската студија е сличен на истражувањето спроведено на почетокот на овој месец во Велика Британија, додава институтот во соопштението.

Варијантата Б117 стана доминантна во Данска минатата недела и претставува скоро две третини од сите нови инфекции во земјата, додека на почетокот од годината оваа мутација на вирусот претставуваше само 5 проценти од сите случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.