Компаративните научни анализи потврдуваат дека е смртноста кај лицата заразени со британската мутација на корона вирусот е поголема во однос кај оние коишто се заболени од обичниот вирус.

Резултатите од истражувањата покажуваат дека смртноста кај пациентите заразени со британската мутација е поголема за 30 проценти.

Истражувањата покажале дека британската мутација на корона вирусот има релативно голем број од 23 мутации на генетскиот код. Поради некои од таквите мутации овој сој на вирусот се пренесува од 40 до 70 отсто побрзо во однос на првата варијанта што ја предизвика пандемијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.