Иван Џикиќ, молекуларен биолог и директор на Институтот за биохемија на Гете Универзитетот ви Франфурт, синоќа гостуваше преку Скајп на хрватската телевизија РТЛ, пренесува Индекс.хр.

Тој е вакциниран со вакцината на Астра Зенека, бидејќи таков бил распоредот на вакцинација во неговата болница.

Бев вакциниран со Астра Зенека според распоредот во нашата болница. Имав мали несакани ефекти, малку црвенило и болка во рамото и малку треска само една ноќ. Досега сум добро. Сакам да ги едуцирам и информирам граѓаните. Тие нема да се плашат ако разберат колку е мала, мала е можноста за ваква сериозна компликација, изјави Џикиќ.

Секоја кампања за промовирање на вакцинацијата мора да биде насочена кон правилно информирање и слободна волја и донесување одлуки на граѓаните. Со прифаќање на тој ризик., што може да биде, но е многу мал“, додава тој.

Џикиќ рече дека веројатноста за појава на тромб е незначително мала. Како и да е, вели тој, не треба да се игнорира.

Тоа е занемарливо. Но, сепак, кога тоа ќе се случи, звучи многу опасно во медиумите и не треба да се игнорира. Треба да им се испрати порака на граѓаните дека во животот тие преземаат многу, многу поголем ризик за други работи, како што се возење автомобил или авион.

Понекогаш овие случаи ви се толку очигледни, но луѓето не размислуваат за тоа. Затоа во таа кампања треба да го претставите графички на граѓаните и тогаш ќе видите дека граѓаните ќе го прифатат тој ризик како составен дел од заштита на себе и општеството околу нив, рече Џикиќ.

Тој вели дека има помалку шанси да добиеме тромб од вакцината отколку ако патуваме со авион до Австралија.

Според податоците што ги имаме досега, помала е веројатноста да имате длабока тромбоза ако сте вакцинирани со Астра Зенека, отколку да патувате од Европа во Австралија на тие долги летови.

Шансите за развој на длабока тро мбоза кај жените се исто така големи кај оние кои користат контрацептивни средства. Има податоци дека повеќе од 100 милиони жени на возраст меѓу 16 и 30 години користат контр ацептивни средства, а шансите за заболување од тромбоза се 0,1 процент.

Гледате дека ова е три децимална разлика. Но, жените сепак го преземаат тој ризик по своја слободна волја и често се јавуваат многу тешки компликации, многу често поблаги компликации. Но, компликациите се секогаш тука и треба да се земат како ризик, вели тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.