Во Европска Македонија сиромашните ќе умираат, богатите ќе се лечат, вели професор Димитар Апасиев, додавајжи дека само кога ќе сфатиме дека здравјето е политичко прашање, може да ни тргне.

А, дотогаш, нека умираат нашите роднини и другари, ама затоа буџетот за НАТО е зголемен тродупло. А, за лекови – ќе почекаме. Има време. Плус СМС ќе си праќаме за донации, вели Апасиев.

 

Реакцијата на Апасиев доаѓа по веста дека скопјанец кој боледувал од ретка болест, починал чекајќи потребните лекови да му бидат одобрени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.