Новинарот на Би-Би-Си, специјализиран за здравје и наука, Џејмс Галагер објави голема анализа, но и интервју со виролог на тема конечен крај на пандемијата.

Како што вели на самиот почеток на текстот, никој во последните две години не се запрашал дали пандемијата конечно заврши и кога конечно ќе можеме повторно да живееме нормално. И двете прашања ги поставил на експертите и добил одговори „многу брзо“.

Во текстот се вели и дека расте верувањето дека пандемијата на омикрон во Обединетото Кралство ќе дојде до крајот, но дека тоа нема да се случи само ако некој пукне со прсти и вирусот да исчезне. Наместо тоа, тврди тој, ќе мора да се навикнеме на зборот „ендемски“ вирус, што значи дека Ковид-19 дефинитивно ќе остане присутен меѓу луѓето, пишува Би-би-си.

Нормализација на животот во 2022 година?

Тој потоа му постави прашања за крајот на пандемијата на професорот Џулијан Хискокс, раководител на Одделот за заразни болести и глобално здравје на Универзитетот во Ливерпул.

Значи, дали навистина сме на работ на нова ера на КОВИД и што ќе значи тоа за нашите животи?

Речиси сме таму, ова е почетокот на крајот, барем во Обединетото Кралство. Мислам дека во текот на 2022 година нашите животи речиси целосно ќе се вратат во предпандемиските времиња, вели професорот.

Во продолжение на текстот се наведува како се менува нашиот имунитет. Имено, новиот коронавирус се појави пред две години во Вухан и тогаш бевме ранливи. Тоа беше сосема нов вирус, со кој нашиот имунолошки систем досега немаше контакт. Дополнително, немавме ниту лекови, ниту вакцина против Ковид-19. „Последицата беше како некој да пукал од пламен-фрлач во фабрика за пиротехника. „Ковид експлозивно се рашири низ светот, но пожарот што го предизвика не може вечно да гори со ист интензитет“, се вели во текстот.

Тој, исто така, вели дека од почетокот имало две опции, или дека ќе го истребиме ковид-19 како што беше направено со еболата во Западна Африка или дека ситуацијата ќе се расчисти сама по себе, вирусот ќе остане меѓу нас и ќе се приклучи на голем број ендемични болести, како што се настинки, ХИВ, сипаници или туберкулоза.

Јас сум многу оптимист

Токму оваа втора опција им изгледаше неизбежна на многу експерти бидејќи се работи за вирус кој се шири низ воздухот пред да се појават симптомите на заразените.

Ендемичноста е врежана во овој вирус. Јас сум многу оптимист. Наскоро ќе бидеме во ситуација вирусот да циркулира, притоа да се грижиме за заштита на најзагрозените, а да прифатиме сите останати да бидат заразени. Ништо нема да му се случи на просечниот човек, вели д-р Елизабета Гропели, вирусолог од Универзитетот во Лондон, Сент Џорџ.

Инаку, епидемиолозите сметаат дека инфекцијата е ендемична кога нејзиното ширење е доследно и предвидливо и без нагли експлозии на бројот на случаи како што ги имавме во брановите на оваа пандемија. Сепак, професорката Азра Гани, епидемиолог на Империјалниот колеџ во Лондон, вели дека другите луѓе го користат терминот „ендемичен“ мислејки на живот со ковид, но без ограничување. Таа верува дека до тоа ќе дојдеме „исклучително брзо“.

Се чини дека требаше долго време да се дојде до оваа фаза, но помина само една година од започнувањето на вакцинацијата и веќе сме послободни од порано поради тоа, вели Гани.

Единственото нешто што сега може да тргне наопаку и да го забави движењето кон крајот на пандемијата е појавата на нова варијанта, која би можела да стане подоминантна од омикронот, а притоа да предизвика потешки клинички слики. Гани, исто така, забележува дека само затоа што инфекцијата е ендемична не значи дека болеста е блага.

Имаме некои навистина злобни смртоносни заразни болести кои ги сметаме за ендемични. Сипаниците биле ендемични со милениуми, но сепак убиле една третина од сите заразени. Маларијата е ендемична, предизвикувајќи 600.000 смртни случаи секоја година, објаснува Гани.

Ковидот станува помалку смртоносен?

Кога станува збор за ковид-19, експертите велат дека веќе има знаци дека тој станува се помалку смртоносен како што одминува времето, а човечкото тело го запознава и учи како да се бори со него. Во Обединетото Кралство на граѓаните им беше понудена вакцина, вклучително и засилена доза, а низ населението поминаа бранови од четири различни варијанти на истиот вирус.

Кога омикрон ќе ја заврши својата работа, имунитетот во Обединетото Кралство ќе биде висок, барем за некое време, вели професорката Елеонор Рајли, имунолог на Универзитетот во Единбург.

И покрај сè, високата стапка на инфекција имаше и висока цена, при што повеќе од 150.000 луѓе умреа само во Обединетото Кралство. Сепак, инфекцијата го остави имунолошкиот систем заштитен. Овој стекнат имунитет со текот на времето ќе ослабне, па за очекување е дека ќе продолжиме да оболуваме од Ковид во иднина, но ослабениот имунитет треба да ја намали и можноста за развој на посериозна болест.

Благи симптоми

Професорот Хискокс, член на специјалниот советодавен комитет на британската влада за новите респираторни вируси, објасни дека тоа значи дека огромното мнозинство од пациентите во иднина нема да имаат посериозни симптоми.

Без разлика дали се работи за нова или стара варијанта, повеќето од нас, исто како и кога ќе се заразиме од коронавирусот предизвикува обична настинка, ќе шмркаме и можеби ќе имаме блага главоболка, по што ќе се опоравиме, вели Хискокс.

За жал, ќе има и такви кои ќе умрат од ендемичен ковид, тие ќе бидат постари или имунокомпромитирани, кои сè уште се меѓу најзагрозените. Текстот вели дека ќе треба да одлучиме како ќе живееме со тој факт.

Ако не сакате да толерирате каква било смрт од ковид, тогаш ова не е готово и има цела низа рестрикции на масата. Но, погледнете, во малку потешката сезона на грип имаме 200-300 мртви дневно [во Британија] и никој не носи маска или не практикува социјално дистанцирање. Тоа можеби е линијата што треба да ја повлечеме со КОВИД“, вели Хискокс.

Тој додава дека не очекува во иднина да има заклучувања или ограничувања на големите собири поради Ковид. Тој исто така очекува оваа година да се укинат масовните тестови на Ковид.

Тој, сепак, нагласува дека вакцинацијата против Ковид-19, за најранливите, ќе биде реалност секоја година.

Ќе мораме да го прифатиме фактот дека сезоната на грип ќе биде и сезона на корона во иднина и дека тоа ќе биде предизвик за нас, рече д-р Гропели.

Сепак, се уште не е јасно колку тешки ќе бидат зимите и дали ќе бидат потешки од вообичаено, со оглед на тоа што истите луѓе често умираат и од ковид и од грип. Како што рече еден научник, потсетува Би-Би-Си, „не можете да умрете двапати“.

Професорката Рајли верува дека после омикрон нема да има потреба од носење маски, иако верува дека луѓето кои ги носат ќе бидат толку ретка глетка, исто како во некои делови од Азија каде луѓето самоиницијативно ги носат во поголемите гужви.

Одредено сценарио е дека нашите животи нема да изгледаат многу поинаку отколку во 2019 година“, додава професорката Рајли.

Конечно, Би-Би-Си предупредува дека добар дел од светот, за разлика од Обединетото Кралство, се уште не е во оваа фаза. Ова особено важи за сиромашните земји и многу луѓе сè уште не ја примиле првата доза, а камоли втората или бустерот. Тоа се однесува и на земји кои имаат тешко заклучување и недостаток на природен имунитет кај населението.

Светската здравствена организација исто така верува дека треба да помине уште многу време за да се нарече ендемичен ковид.

За светот тоа е сè уште пандемија и акутна вонредна состојба, заклучи д-р Гропели.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.