Кога 99-годишната Флорентина Мартин го фати коронавирусот во септември, најголемиот страв на нејзината внука не беше дека болеста ќе ја убие, туку дека ќе заврши сама на одделение за итни случаи, пишува весникот Мајорка дејли, пренесува Ројтерс.

Секогаш мислев дека осаменоста ќе ја заврши пред вирусот затоа што се плаши да не остане сама, особено во болница, рече Ноелија Вале.

Таа смета дека нејзината баба веројатно се заразила на нејзината 99-та роденденска забава на 16 септември, кога семејството излеглo надвор за да ужива во убавото време со пијалоци на тераса.

Речиси сум сигурна дека беше таму, во одреден момент кога сите бевме близу заедно без маска, рече Вале.

Неколку дена подоцна, Мартин почнала да се чувствува слабо и се повлекла во кревет.

Но, таа развила само благи симптоми и можела да заздрави дома во Мадрид, поддржана од нејзиното семејство, нејзината старателка Олга Арауз и нејзиното куче, кое се вика Луна.

Сега таа се вратила на гледањето на нејзините омилени ТВ-емисии и играње игри на таблет со нејзиниот петгодишен правнук Педро.

Јас сум добро. Јас сум навистина добро, изјавила Мартин, иако нејзините сеќавања за вирусот се магливи.

Со регистрирани речиси еден милион инфекции, Шпанија има највисок товар од Ковид-19 во Западна Европа. Повеќе од 34.000 луѓе починаа од вирусот, а најмногу од нив на возраст над 80 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.