Педесетгодишна скопјанка по третпат се заразила со коронавирусот.

Мислам дека жената ги фати сите три соеви. Таа се тестираше поради појава на симптоми, а ПЦР тестот покажа дека е позитивна, изјави матичната лекарка Мира Атанасова во изјава за Канал 5 ТВ.

Според докторката, тестот на жената не бил изненадување.

Таа имаше глабоболка, болка во грло, благо покачена температура и вообичаената омалаксанот, информира д-р Атанасова.

Според податоците на ИЈЗ Скопје, вкупно седум граѓани досега по третпат добиле позитивен тест на Ковид-19.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.