Најтешките случаи заболени со корона вирус завршуваат на респиратор. Дилемите меѓу лекарите се колкави се шансите тој да преживее и да продолжи нормално да живее. Тие велат дека тоа зависи од тоа како организмот ќе го поднесе целиот напор со кој се соочува при процесот.

Најтешките пациенти завршуваат на механичка вентилација, односно на респиратор. Тоа е крајна борба за живот, односно механичко одржување на дишењето.Многу се дискутабилни податоците колкави се шансите пациентот да преживе. Во САД 90 проценти не преживуваат додека во Европа шансите се 50: 50-објаснува српскиот доктор Бранислав Тиодоровиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.