Коронавирусот се шири по пат на капки, откако заразена личност се накашла или кивне, а оваа 3Д анимација која што ја направија научници од Финска покажува на кој начин „облакот“ коронавирус патува во затворен простор, односно маркет, пренесува „Сан“.
Научниците создадоа компјутерска симулација, со цел да проучат колку далеку може да достигне вирусот во затворен простор. Резултатите до кои дојдоа се загрижувачки, заразните капки можат да заразат здрава личност дури и откако инфицираната личност го напушти објектот во кој се накашлала или кивнала претходно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.