Последниве години голем број производители на автомобили воведоа технологија за мониторинг на патниците на задните седишта, а производителите се обврзаа до 2025 година оваа технологијата да стане дел од стандардната опрема за сите патнички автомобили и лесни комерцијални возила.

Производителите на автомобили кои ја објавија намерата да воведат систем за мониторинг за присуство на патници на задното седиште се Алфа Ромео, Хонда, Ауди, БМВ, ФИАР крајслер, Форд, ГМ, Хјундаи, Јагуар лендровер, КИА, Масерати, Мазда, Мерцедес, Митсубиши, Нисан, Порше, Субару, Тојота, Фолксваген и Волво.

Секој производител има слобода да одлучи кога ќе го вовоеде системот, но не подоцна од 2025 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.