Твитер воведува нова опција што ќе овозможи гласовни твитови, објави компанијата во блог-пост во средата.

Новата функција ќе им овозможи на корисниците да снимаат 140 секунди аудио и да го испратат како твит. Првично, ограничена група на корисници на „iOS“ ќе може да користи говорни твитови, но во наредните недели, функционалноста ќе биде достапна за сите корисници на iOS.

Се надеваме дека гласовното твитање ќе создаде дополнително искуство за слушателите и раскажувачите исто така, велат од компанијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.