Научниците на Универзитетот во Санкт Петерзбург развија нов концепт за борба против онколошките заболувања. Тие направија ноноробот од ДНК фрагменти кои не само што можат да ги уништат ќелиите на ракот туку можат и да ги препознаат во целото тело.

Научниците имаат големи надежи во генската терапија која е усмерена на борба против мутацијата која се одвива во човечките ќелии.

ДНК е основата на келијата. Таа содржи генетички информации потребни да се кодираат протеините кои се од животно значење за постоењето на келиите-вели Катерина Кончарова еден од истражувачите.

Кога келијата ќе стане канцерозна се случува дефект во геномот. После тоа таа почнува да синтетизира т.н штетни протеини. Како резултат на келијата почнуваат неконтролирано а се размножуваат и процесот веќе не може да се сопре-туморската маса станува се поголема и поголема.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.