Враќањето на километражата на старите автомобили е јавна тајна. Во сива зона меѓу легалното и неморалното, тоа е зафат што продавачите на стари возила најпрво го прават, дури и пред да ја проверат исправноста на она што го нудат. Посебно кога станува збор за увезени автомобили од странство, на чии километражи можеме да им веруваме само доколку покажуваат многу. Свесни за проблемот, Германците како нација од каде доаѓаат најголем дел од старите автомобили, во организација на ADAC направија истражување и дојдоа до заклучок дека секој трет автомобил кој се продава таму има вратена километража, а од оние што се извезуваат таков е секој втор. Ако на ова се додаде и праксата увезените автомобили првиот „третман“ пред продажбата дома да го имаат токму со бројките на километражата, тогаш е јасно каква мачка во вреќа купуваме…

За манипулациите со километражите е свесен и европскиот парламент кој малку срамежливо но сепак покрена иницијатива во иднина ваквите дејности да се третираат како казнено дело.

Извор: Автомагазин

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.