Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување „SLAC“ со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии во светот од 3.200 мегапиксели, користејќи напреден уред за сликање дизајниран за истражување на вселената.

Ќе измериме и категоризираме околу 20 милијарди галаксии, рече Стивен Кан, директор на Опсерваторијата Вера Ц. Рубин во Чиле.

Оваа опсерваторија ќе стане седиште на најголемата дигитална камера во светот за мапирање на ноќното небо.

На фотоапаратот ќе му бидат потребни околу 10 години за да ги сними најдеталните слики на универзумот некогаш направени.

Впрочем повеќето делови од ноќното небо никогаш не биле сликани со телескопи, рече Кан. Ниту еден дел од небото навистина не е снимен со овој вид на секвенционирање и временска каденца, каде што можете да гледате како се менуваат работите, истакна тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.