Камерата на секој паметен телефон ќе може да дијагностицира присуство на коронавирус, соопштија група научници од калифорниските универзитети во Беркли и Сан Франциско, нагласувајќи дека уредот за тестер развиен од нив е компатибилен со сите масовно произведени апарати.

Развивме тестер кој во суштина е едноставен и ја елиминира потребата од сложена и скапа опрема. Нашиот пронајдок ќе им овозможи на здравствените работници брзо да извршат анализа со земање редовен примерок со брис од назофаринксот, сликање на истиот и доставување до чувствителниот сензор на тестерот, истакна Даниел Флечер, главен автор и биоинженер на калифорнискиот Универзитет Беркли.

Флечер, во соработка со вирусологот Мелани От, од Институтот Гладстоун при Универзитетот во Сан Франциско, и добитничката на Нобеловата награда, д-р Џенифер Дудна, развија сличен метод за брзо дијагностицирање на ХИВ во речиси домашни услови пред околу две години. Почетокот на пандемијата на коронавирусот ги поттикна научниците да развијат нов апарат, способен за откривање нови вируси со помош на оптички инструменти, вклучително и SARS-CoV-2.

Тестот, за кој не треба да помине повеќе од половина час, се базира на таканаречената технологија CRISPR-Cas, со која РНК (рибонуклеинската киселина) се открива директно поради нејзиното врзување со ензимот Cas13, заобиколувајќи ја сложената технологија за откривање со PCR, што моментално се користи во повеќето лаборатории во светот.

Анализата не само што ќе го утврди присуството на Ковид-19, туку исто така ќе го одреди и неговото количество.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.