Социјалните мрежи „Facebook“, „Instagram“, како и апликациите за онлајн конмуникација „Messenger“ и “Whats app“ не функционираат околу два часа.

Проблемот е глобален, а светските медиумите јавуваат дека Фејсбук престанал да работи во повеќето европски земји – Германија, Италија, Англија, Бугарија, Србија, како и во Канада, САД, Јужна Америка и други.

Сличен проблем имаше пред околу еден месец кога истите социјалните мрежи не функционираа околу 8 часа, по што Фејсбук призна дека блокадата биа предизвикана од хакерски напад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.