Oперативниот систем Андроид е неизбежен кај новите модели на телефони и колку и да сме задоволни (или незадоволни) со него, постојат апликации кои можеби ги имате на телефонот, а се штетни.

Всушност, експертите од компанијата за безбедност на Интернет ЕСЕТ тврдат дека пронашле 42 сомнителни апликации кои содржат т.н. адвер – софтвер кој автоматски ви прикажува реклами, дури и кога апликацијата е затворена.

ЕСЕТ објавија листа од апликациите кои содржат адвери и кои се препорачува веднаш да ги избришете доколку ги имате:

Smart Gallery
SaveInsta
Mini lite for Facebook
Free Video Downloader
Free Social Video Downloader
Water Drink Reminder
Smart Notes for You
DU Recorder
Tank classic
Heroes Jump
Solucionario
Ringtone Maker
Video downloader
Ringtone Maker Pro
Basketball Perfect Shot
HikeTop+
MP4 video downloader
Flat Music Player
Free Top Video Downloader

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.