Тајната на едно од најважните сочувани египетски списи на папирус, старо повеќе од 2.000 години, беше откриена благодарение на модерната технологија.

Научниците од Европскиот институт за синхротронско зрачење (ЕСРФ) во Гренобл и Универзитетот во Копенхаген беа во можност да откријат со какво мастило е пишувано на папирусот.

Тие користеле модерни рендгенски зраци за да го проучат црвено-црното мастило на папирус од библиотеката во стариот град Тебтунис.

Користејќи ја технологијата на 21 век за да ги откриеме скриените тајни на античката египетска технологија, се обидовме да одговориме на прашањата за потеклото на пишувањето, рече Марин Коте, научник од ЕСРФ и член на истражувачкиот тим.

Откриле дека древните Египќани користеле олово не за да обојат мастило, туку за побрзо да го исушат и да го чуваат на папирус.

Фактот дека оловото не беше додадено како пигмент, туку како елемент за сушење, укажува на тоа дека Египќаните имале сложен рецепт за мастило и дека не секој можел да го направи тоа, вели Томас Кристијансен, египтолог од Универзитетот во Копенхаген.

Практиката на античките Египќани се совпаѓа со откритието што се појавило за време на ренесансата, во 15 век во Европа. Потоа, сликарите, кои повторно почнаа да ја користат техниката масло на платно, користеа нечистотии од олово за побрзо да се исушат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.