Националната администрација на воздухопловството и вселенската администрација на САД (НАСА) и компанијата за вселенско истражување и технологии „Спејс-икс“ имаат намера да продолжат со лансирањето на вселенското летало „Кру Драгон“ и ракетата „Фалкон 9“ до Меѓународната вселенска станица, не порано од 23 октомври, најави НАСА во петокот.

Лансирањето во октомври ќе биде првиот оперативен лет со астронаути на вселенското летало „Кру Драгон“, носејќи го командантот на екипажот, Мајкл Хопкинс, пилотот Виктор Гловер, специјалистот за мисијата, Шенон Вокер и специјалист за мисијата на јапонската агенција за истражување на вселената, Сошиј Ногучи.

Мисијата во вселената на „Спејс-икс Кру-1“ на НАСА ќе биде првата од редовните мисии на ротационата мисија на вселенската станица по завршувањето на сертификацијата на НАСА, се вели во соопштението на НАСА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.