Елена Најденовска е струмичанка, е родена во 1987 година, која ги завршува студиите на Електротехничкиот факултет на Федералниот технички универзитет во Лозана во Швајцарија. Таму магистрира во 2012 година со специјализација во процесирање сигнали.

Неодамна докторира на Факултетот за биологија и медицина на Универзитетот во Лозана во доменот на науките за живиот свет и во соработка со универзитетската болница во Лозана. За време на докторските студии конструира алгоритам за автоматско сегментирање на јадрените анатомски групи на таламусот, кој веќе се применува во нови истражувања поврзани со невродегеративните нарушувања во движењето и шизофренијата.

Целата вест можете да ја прочитате на овој ЛИНКRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.